8. Starosądecki Jarmark Rzemiosła

Nawiązując do wielowiekowej tradycji głośnych starosądeckich jarmarków gmina Stary Sącz organizuje już po raz siódmy wielką ludyczną imprezę plenerową na rynku miasta „Starosądecki Jarmark Rzemiosła”. Odbędzie się on w sobotę i niedzielę 20 i 21 sierpnia 2016 r.

Jego celem jest promocja bogactwa kultury ludowej, miasta św. Kingi oraz dobra zabawa dla wszystkich. Stary Sącz ze swym niepowtarzalnym klimatem, jest miejscem szczególnie predestynowanym do prezentacji zachowanego lub odtwarzanego bogactwa kultury ludowej.

–W tych dwóch dniach chcemy na zabytkowym średniowiecznym rynku stworzyć naszym gościom unikalny kontakt z tradycją i kulturą regionu. W tym roku, w pierwszym dniu Jarmarku będziemy dodatkowo witać węgierską sztafetę konną, która dla upamiętnienia 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbędzie przejazd z Węgier via Wiedeń do Starego Sącza. Dla podkreślenia tego wydarzenia poprosiliśmy uczestników naszego Jarmarku, aby mieli na sobie stroje regionalne, historyczne, ewentualnie takie elementy ubioru -mówi Grażyna Leśniak, kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji Urzędu Gminy.

Jak powszechnie wiadomo król Jan III Sobieski wracał spod Wiednia właśnie przez Stary Sącz, w klasztorze Klarysek złożył sztandar zdobyty na Turkach i modlił się przed relikwiami św. Kingi. Witał też tutaj małżonkę, ukochaną Marię Kazimierę de La Grange d’Arquien, Marysieńkę.

Warto dodać, że Węgrzy i konie – to nierozerwalna tysiącletnia ciągłość i tradycja, a obecnie idealny kierunek turystyczny dla miłośników koni. Niemal w każdym zakątku tego kraju znajdują się stadniny, oferujące wspaniałe konie pod siodło i do zaprzęgu, zakwaterowanie oraz lekcje jazdy konnej. Węgrzy podchodzą do jeździectwa bardzo poważnie, wielką wagę przywiązując do jakości oferowanych usług, nad którymi czuwa Węgierskie Towarzystwo Turystyki Konnej.

Kramom z rękodziełem i kuchnią regionalną towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych, pokazy walk rycerskich, prezentacje różnego dawnego rzemiosła… A na scenie zobaczymy m.in Tamburmajorki, Redlin, Kapelę Mrowca Band i Dolinę Dunajca.

Sobota (20 sierpnia)

godz. 16.00 TAMBOURMAJORKI STAROSĄDECKIE,

godz. 16.25 ZESPÓŁ PODHALE GRUPA SPISKA Z JURGOWA,

godz. 17.00 KAPELA POPIERONIE z Żywca, godz.

18.15 Przyjazd Sztafety Konnej,

godz. 18.40 Pokaz walk rycerskich,

godz. 19.00 Zespół REDLIN z Jastrzębia Zdroju (folk, rock, pop);

Niedziela (21 sierpnia)

godz. 16.00 KAPELA MROWCA BAND z Szaflar,

godz. 17.00 Wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie dyplomów dla wyróżnionych rzemieślników,

godz. 17.30 Zespół Regionalny DOLINA DUNAJCA,

godz. 18.00 HOYRAKY z Bielska Podlaskiego (ukraiński folk, rock z Podlasia),

godz. 19.30 PAWEŁ GOŁECKI z zespołem!

plakat Jarmark 2016-page-001 (1)

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online