Stary Sącz

„W zbiegu Dunajca i Popradu, na tle pasma Radziejowej i Przehyby spoczął Stary Sącz, jedno z najstarszych osiedli polskich. Gród graniczny, leżący przy szlaku handlowym idącym przez Karpaty ku Adriatykowi, odgrywał zawsze ważną rolę. Ongiś, w przeszłości geologicznej, dzisiejsza dolina była łożyskiem olbrzymiego jeziora, żyjącego już tylko w legendach, a kolebiącego się wśród otaczających wzgórz, będących ówczesnymi brzegami”

Jan Wiktor, 1965

Panorama1

„Stary Sącz, położony w południowej Małopolsce u stóp Beskidu Sądeckiego i na początku Kotliny Sądeckiej, z punktu widzenia nizinnej Polski, stanowi bramę ku górom i Południu. Kusi obietnicą fantastycznej wędrówki w górę malowniczego Popradu, pomiędzy wysokie na ponad tysiąc metrów, dwa pasma Beskidu Sądeckiego, aż po północno-wschodnie granice Spisza.”

Marek Styczyński, 2013

Zdachu-1

„Przed nami spory szmat polskiej ziemi, stara dziedzina Św. Kingi. Dwa strumienie, Dunajec i Poprad, spływając się razem, przytulają w uścisku Sącz Stary, w dali nasz Nowy Sącz, białe wieżyczki kościółków wsi okolicznych, a tam na krańcach widnokręgu ciemne wzgórza, a za nimi nadwiślańska kraina i Kraków. ”

Dwutygodnik „Nowosądecki Rozwój”, 1906

Panorama-brama

10 grudnia 2018 r.  Zespół staromiejski wraz z klasztorem Sióstr Klarysek został wpisany na listę Pomników Historii

800px-Pomnik_Historii_logo.svg

 -SERDECZNIE ZAPRASZAMY-

 

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online