Stary Sącz w pigułce

mapa-atrakcji-miniaturaDziewięciotysięczny (2014 r.) Stary Sącz leży w Kotlinie Sądeckiej w widłach Dunajca i Popradu , na wys. ok. 320 m n.p.m., 6 km na płd. Zachód od Nowego Sącza. Jest jednym z najciekawszych i najcenniejszych zespołów miejskich płd. Polski (uznanym w 1954 r. za rezerwat urbanistyczny).

Najstarszy ośrodek miejski Sądecczyzny – lokacja zapewne 1273 (Bolesław V Wstydliwy), potwierdzona w 1357 przez Kazimierza Wielkiego. W XII w. siedziba kasztelanii. Stary Sącz posiada charakterystyczny, niepowtarzalny małomiasteczkowy klimat, obfitując w cenne zabytki i wiele atrakcji turystycznych. Losy Starego Sącza nierozerwalnie związane są z postacią św. Kingi, która otrzymawszy w 1257 r. miasto od małżonka Bolesława Wstydliwego utworzyła tu w 1280 r. dwa klasztory – klarysek (istnieje do dziś) i franciszkanów.

W klasztorze klarysek ks. Kinga zmarła, została pochowana i kanonizowana pod jego murami na starosądeckich błoniach, przez naszego wielkiego papieża Jana Pawła II 16 czerwca 1999 roku. Umierając (1292) zapisała klasztorowi klarysek swoje dobra. Do 1781 r. miasto i szereg wsi w okolicach było własnością zakonu. Pod władaniem sióstr Stary Sącz był ważnym ośrodkiem kultury. Stąd pochodzą najstarsze w Polsce nutowe zapisy muzyki wielogłosowej. Zapewne w klasztorze powstała też słynna „Bogurodzica”. Z tych powodów od 1975 r. w mieście odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej.

Wracając spod Wiednia król Jan III Sobieski spotkał się tutaj z małżonką, królową Marysieńką. Dzięki jego staraniom dokonano w r. 1690 beatyfikacji Kingi. Zaanektowanie ziemi Sądeckiej w 1770 r. przez Austrię doprowadziło do likwidacji zakonu franciszkanów (1814) i czasowego rozwiązania klasztoru klarysek. Zaborca austriacki odebrał klaryskom dobra sądeckie. W XIX i XX w.

Miasto było lokalnym ośrodkiem rzemiosła i handlu, słynącym z garncarstwa i targu koni. Ważnym wydarzeniem, które spowodowało ożywienie miasteczka było doprowadzenie tu linii kolejowej w 1876 r.

Perłą architektury jest kościół klasztorny p.w. św. Trójcy. Wzniesiono go w końcu XIII w. Jest miejscem pochówku matki Kazimierza Wielkiego Jadwigi i św. Kingi (tu znajdują się jej relikwie). Świątynia została przebudowana w XVII w. (Jan de Simoni). We wnętrzu znajdują się wspaniałe barokowe ołtarze (1796 – Baltazar Fontana), blisko 7-metrowej wysokości barokowa ambona (1671 r.) w kształcie drzewa Jessego (obrazującego genealogię NMP i Chrystusa) oraz polichromie przedstawiające życie fundatorki. Częścią świątyni jest wsparty na jednym filarze kapitularz z XIV w. Kościół wieńczy jedna z najpiękniejszych w Polsce sygnaturek (Franciszek Placidi). W fasadzie ciekawy relief przedstawiający Trójcę Św. oraz posągi św. Kingi i jej małżonka. Kościół i kompleks klasztorny otoczony jest okazałym murem obronnym wzmocnionym okrągłą basztą.

Obiektami związanymi z uroczystościami kanonizacyjnymi św. Kingi są Brama Seklerska i Ołtarz Papieski . Okazała drewniana brama, zdobiona m.in. wizerunkami św. Kingi i św. Jadwigi Węgierskiej (królowej) wykonana została przez Węgrów z terenu Rumunii (Seklerów), przybyłych na uroczystości kanonizacyjne. Niezwykle urokliwy Ołtarz Papieski (arch. Z. Remi), upamiętniony m.in. słynną „powtórką z geografii” mieści interesujące muzeum pamiątek po Janie Pawle II. Obok ołtarza znajduje się nowoczesny budynek Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II (w kaplicy relikwiarz naszego wielkiego papieża).

Sercem miasta jest malowniczy rynek zabudowany domami z XVIII - XX stulecia. Najstarszy dom z XVII w. z charakterystycznym łamanym dachem (zwany Domem na Dołkach ) mieści ciekawe Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli. Oprócz eksponatów historycznych, etnograficznych i rzemieślniczych obejrzeć można pamiątki po papieżu, słynnej śpiewaczce Adzie Sari (w Starym Sączu spędziła dzieciństwo) i ks. Józefie Tischnerze (urodzonym w mieście).

Warto także zwiedzić kościół parafialny p.w. św. Elżbiety (XIV w., przebudowany w XVII w.), cmentarny kościół św. Rocha (1644) i pospacerować urokliwymi uliczkami np. Kazimierza Wielkiego , Staszica czy Traktem św. Kingi do ul. Bandurskiego. Nie sposób nie odwiedzić kapliczki św. Kingi ze źródełkiem z wodą o leczniczych właściwościach.

Przy drodze do Krościenka znajduje się stylowy budynek urzędu miejskiego (dawny budynek klasztoru Franciszkanów) i XIX-wieczny gmach „Sokoła”.

Po za wieloma cennymi zabytkami miasto Stary Sącz może pochwalić się również ciekawą infrastrukturą turystyczną, którą nieustannie rozbudowuje. Do ostatnio oddanych atrakcji cieszących się dużą popularnością można zaliczyć: Park  Wodny – Kąpielisko Stawy,  Taras Widokowy na Górze Parkowej ,Platformę Widokowa na Woli Kroguleckiej oraz najnowszą atrakcje Enklawę Przyrodniczą „Bobrowisko”

W Starym Sączu odbywają się ciekawe imprezy kulturalne i folklorystyczne, do najważniejszych trzeba zaliczyć: Starosądeckie Dni Ks. Józefa Tischnera (marzec), Festiwal Podróży i Przygody BONAWENTURA (marzec), Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej (lipiec), Międzynarodowy Plener Malarski (lipiec), Jarmark Rzemiosła (sierpień),  FOLK FESTIVAL PANNONICA (sierpień).

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online