Seweryn Udziela

Są osoby, których działalność trudno przecenić, a jej efekty trwają w dziesiątkach inicjatyw i projektów. Z jakichś powodów niektóre z tych genialnych osobowości nie znajdują pełnego uznania i należnego im miejsca w historii. Jednym z nich jest Seweryn Udziela (1857, Stary Sącz – 1937, Kraków), wywodzący się ze Starego Sącza etnograf, badacz kultury Małopolski i kolekcjoner.  Swe bogate zbiory, opracowania naukowe i wiele energii podarował Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, które współtworzył i dla którego znalazł pierwszą siedzibę na Wawelu! Seweryn Udziela był pierwszym dyrektorem Muzeum, od chwili jego powstania do roku 1937. Seweryn Udziela pisał w 1904 roku:

Muzea etnograficzne dają poznać, jakie ludy zamieszkują ten świat Boży, jak mieszkają, jak się odziewają, czem się trudnią, jakie są ich zwyczaje i obyczaje”

Muzeum Etnograficzne w Krakowie, jedna z najważniejszych i inspirujących placówek tego typu w Polsce w 2011 roku świętuje swe setne urodziny! Jakaś część splendoru spływa także na Stary Sącz poprzez silne związki z założycielem i pierwszym dyrektorem Muzeum w Krakowie – Sewerynem Udzielą. Nie może więc dziwić, że w pierwszym pomieszczeniu Muzeum Regionalnego w Starym Sączu zobaczymy wielki fotograficzny portret Seweryna Udzieli, a w Krakowie przy samym wejściu dostrzeżemy charakterystyczną sylwetkę Udzieli z laseczką i w kapeluszu. Książki i publikacje Udzieli w rodzaju „ Świat nadzmysłowy ludu krakowskiego mieszkającego po prawym brzegu Wisły” albo monografia starosądeckich garbarzy czy zbiór bajkowych opowieści ze Starego Sącza, są niezwykłym i niezmiennie interesującym źródłem informacji i inspirujących myśli.

(tekst Marek Styczyński)

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online