Bunkier Ringstand 58c

Fortyfikacje na linii Stellung a2, Barcice – Stary Sącz – Chełmiec

Ringstand 58c

Schron bojowy, zwany inaczej „Tobrukiem” miał oznaczenie jako schron typu 201. Budowla ta była najbardziej popularna i najczęściej występująca na linii a2. Tego typu budowla była po raz pierwszy użyta w Afryce, gdzie używana była podczas walk o obronę Tobruku, stąd powstała jego potoczna nazwa.

Schron ten został przez Niemców zapożyczony od Włochów, zmodyfikowany, a następnie zastosowany w Europie. Budowla składa się z dwóch pomieszczeń, znajdujących się na różnym poziomie, połączonych ze sobą schodami. Pierwsze pomieszczenie to izba bojowa z otworem w stropie o średnicy 80 cm, który to słuzył do prowadzenia ognia. Drugie pomieszczenie miało przeznaczenie podręcznego magazynu, zaplecza socjalnego jak również służyło jako wejście do obiektu.

W schronach przewidziano miejsce na piec, nad którym, tuż nad wejściem pozostawiono otwór na rurę odprowadzająca dym. Obiekt miał różne przeznaczenie, mógł mieć funkcje obserwacyjną oraz bojową. W schronie , w izbie bojowej montowano lornetkę nożycową lub też montowano na specjalnej lawecie karabin maszynowy MG 34 lub MG 42.

Bunkier odkopało i przygotowało Stowarzyszenie Historyczno -Ekspoloracyjne Sądecczyzny

bunkier (2)

schron (2)

schron

 

Mapa dojazdu – TUTAJ 

 

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online