Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli – Dom na Dołkach

Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli oraz Muzeum Księdza Józefa Tischnera tzw. „Dom na Dołkach”

Dom na Dołkach – Kamieniczka przetrwała jako jedyna wielki pożar z 1795 roku i zachowała XVII wieczny, barokowy charakter. Nazwę – Dom na Dołkach ma kamieniczka zawdzięczać umieszczeniu jej w najniższym (kiedyś) miejscu rynku, albo – jak mówi inna legenda – od dołów wykopanych w podziemiach kamieniczki przez miejscowego garbarza. Warto wejść do charakterystycznej sklepionej sieni wyłożonej otoczakami z Dunajca i dalej do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli. Jedyne w swoim rodzaju sklepione pomieszczenia, przejścia, schody, piętro i podwórze były przed wojną własnością bogatej rodziny żydowskiej Steinreichów, która prowadziła w tym miejscu winiarnię. W urządzonym po wojnie przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza muzeum, zgromadzono ok. 2000 eksponatów, w tym wiele cennych starodruków, sztukę ludową i pamiątki bogatej historii miasta.

Muzeum-1

Początkiem obecnego muzeum było przekazanie przez starosądeczanina Józefa Paszkiewicza (1887 -1953) szewca i kolekcjonera współzałożyciela Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, swych zbiorów pamiątek z historii miasta m.in. po starosądeckich cechach rzemieślniczych oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.Muzeum-wejscie Zbiory te rok później umieszczono w dwóch salach zabytkowego „Domu na Dołkach”, oddanego po gruntownym remoncie na cele kulturalne tworząc Izbę Regionalną. W 1976 r. na cele ekspozycyjne przyjęło kolejne 3 sale i placówka przyjęła nazwę Muzeum Regionalne nadając mu imię Seweryna Udzieli (1857 – 1937) urodzonego w Starym Sączu etnografa i kolekcjonera, założyciela Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX w. dobudowano 2 sale oraz przejęto facjatę organizując nowe, tematyczne ekspozycje w całym budynku. Od 1999 r. muzeum prezentuje pamiątki z wizyty papieża Jana Pawła II a w 2004 r. urządzono Izbę Pamięci ks. Józefa Tischnera, z czasem przekształconą w Muzeum Księdza Józefa Tischnera. Muzeum upamiętnia życie i myśl wybitnego filozofa i pisarza związanego ze Starym Sączem poprzez rodzinę Tischnerów, miejsce urodzenia oraz liczne tutaj pobyty.

Muzeum-Tischner

GODZINY OTWARCIA MUZEUM: maj,czerwiec – od wtorku do soboty od 10ºº – 15ºº, niedziela od 10-13, w poniedziałek nieczynne. Sezon letni : lipiec- sierpień – od wtorku do soboty od 10-17, niedziela 10-15, poniedziałek nieczynne.  Sezon jesienny od 1 września do 30 września – od wtorku do soboty 10 – 15, niedziela 10 – 13, w poniedziałek nieczynne. Sezon zimowy od 1 października do 30 kwietnia – od wtorku do niedzieli od 10ºº – 13ºº, w poniedziałek nieczynne. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania muzeum w innych godzinach niż podane, po uprzednim wcześniejszym uzgodnieniu.

CENNIK BILETÓW WSTĘPU:

Dorośli – 6 zł
Dzieci i młodzież szkolna, studenci do 25 lat – 4 zł

Dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób przewodnik po muzeum jest bezpłatny

Dla osób indywidualnych przewodnik  30 zł

Stary Sącz, Rynek 6, Tel. 18 4460094, www.muzeum.stary.sacz.pl

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online