Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli – Dom na Dołkach

Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli oraz Muzeum Księdza Józefa Tischnera tzw. „Dom na Dołkach”

Dom na Dołkach – Kamieniczka przetrwała jako jedyna wielki pożar z 1795 roku i zachowała XVII wieczny, barokowy charakter. Nazwę – Dom na Dołkach ma kamieniczka zawdzięczać umieszczeniu jej w najniższym (kiedyś) miejscu rynku, albo – jak mówi inna legenda – od dołów wykopanych w podziemiach kamieniczki przez miejscowego garbarza. Warto wejść do charakterystycznej sklepionej sieni wyłożonej otoczakami z Dunajca i dalej do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli. Jedyne w swoim rodzaju sklepione pomieszczenia, przejścia, schody, piętro i podwórze były przed wojną własnością bogatej rodziny żydowskiej Steinreichów, która prowadziła w tym miejscu winiarnię. W urządzonym po wojnie przez Towarzystwo Miłośników Starego Sącza muzeum, zgromadzono ok. 2000 eksponatów, w tym wiele cennych starodruków, sztukę ludową i pamiątki bogatej historii miasta.

Muzeum-1

Początkiem obecnego muzeum było przekazanie przez starosądeczanina Józefa Paszkiewicza (1887 -1953) szewca i kolekcjonera współzałożyciela Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, swych zbiorów pamiątek z historii miasta m.in. po starosądeckich cechach rzemieślniczych oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.Muzeum-wejscie Zbiory te rok później umieszczono w dwóch salach zabytkowego „Domu na Dołkach”, oddanego po gruntownym remoncie na cele kulturalne tworząc Izbę Regionalną. W 1976 r. na cele ekspozycyjne przyjęło kolejne 3 sale i placówka przyjęła nazwę Muzeum Regionalne nadając mu imię Seweryna Udzieli (1857 – 1937) urodzonego w Starym Sączu etnografa i kolekcjonera, założyciela Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych XX w. dobudowano 2 sale oraz przejęto facjatę organizując nowe, tematyczne ekspozycje w całym budynku. Od 1999 r. muzeum prezentuje pamiątki z wizyty papieża Jana Pawła II a w 2004 r. urządzono Izbę Pamięci ks. Józefa Tischnera, z czasem przekształconą w Muzeum Księdza Józefa Tischnera. Muzeum upamiętnia życie i myśl wybitnego filozofa i pisarza związanego ze Starym Sączem poprzez rodzinę Tischnerów, miejsce urodzenia oraz liczne tutaj pobyty.

Muzeum-Tischner

GODZINY OTWARCIA MUZEUM: maj,czerwiec – od wtorku do soboty od 10ºº – 15ºº, niedziela od 10-13, w poniedziałek nieczynne. Sezon letni : lipiec- sierpień – od wtorku do soboty od 10-17, niedziela 10-15, poniedziałek nieczynne.  Sezon jesienny od 1 września do 30 września – od wtorku do soboty 10 – 15, niedziela 10 – 13, w poniedziałek nieczynne. Sezon zimowy od 1 października do 30 kwietnia – od wtorku do niedzieli od 10ºº – 13ºº, w poniedziałek nieczynne. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania muzeum w innych godzinach niż podane, po uprzednim wcześniejszym uzgodnieniu.

CENNIK BILETÓW WSTĘPU:

Normalny 8 zł.

Ulgowy 6 zł.

/uczniowie, studenci do 24 roku życia, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne/

Dzieci przedszkolne bezpłatnie

Bilet rodzinny

2 osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 16 lub 1 osoba dorosła + 3 dzieci do lat 16 22 zł,

za każde następne dziecko do lat 16 dopłata  4 zł.

Bilety grupowe /powyżej 15 osób/

Normalne 7 zł.

Ulgowe 5 zł.

do cen biletów grupowych dolicza się 1 zł od osoby za przewodnika.

Przewodnik dla osób indywidualnych /poniżej 15 osób/ 30 zł.

* obowiązuje od 1 maja 2019 r.

Stary Sącz, Rynek 6, Tel. 18 4460094, www.muzeum.stary.sacz.pl

forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online