Ołtarz Papieski – Muzeum Jana Pawła II

Wielkie poruszenie jakie wywołała wizyta Jana Pawła II w Starym Sączu, jaka miała miejsce 16.06.1999 roku, a także dokonanie kanonizacji bł Kingi przez samego papieża, tuż pod klasztorem, który stworzyła i w którym umarła, było zaczynem do kilku interesujących inicjatyw. Pierwszą z nich była decyzja o pozostawieniu na stałe pięknego, drewnianego ołtarza polowego, wybudowanego specjalnie z okazji przybycia papieża. Ołtarz ten, autorstwa Zenona Andrzeja Remi, architekta mieszkającego w Zakopanem, ale pochodzącego ze znanej, nowosądeckiej rodziny Remi nawiązuje do góralskiej architektury pasterskiej.

Ołtarz papieski

W czasie wizyty papieża Jana Pawła II dwie główne kolumny podtrzymujące zadaszenie wykonane były z brył soli, co nawiązywać miało do jednej z najbardziej znanych opowieści o tym jak za sprawą księżnej Kingi znaleziono pod Krakowem złoża soli, co dało początek kopalniom soli w Bochni i Wieliczce. Solne kolumny są zdeponowane w kopalni soli w Bochni i ze względu na oddziaływanie warunków atmosferycznych musiały zostać zastąpione konstrukcją drewnianą. Ołtarz papieski-4Mimo tych małych zmian, ołtarz papieski stał się miejscową chlubą i sporą atrakcją turystyczną. Widząc jak licznie jest odwiedzany, parafianie i władze miejscowe podjęły udana próbę zorganizowania pierwszego w Polsce – Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. Centrum składa się z trzech elementów: Muzeum Jana Pawła II, Ołtarza Papieskiego oraz Domu Pielgrzyma „OPOKA”.

Muzeum Jana Pawła II znajduje się w pomieszczeniach, gdzie w czasie uroczystości kanonizacyjnych w 1999r. była zakrystia dla kardynałów i biskupów. Na ścianach dominuje wystawa fotograficzna Sylwestra Adamczyka z Mszy Św. Kanonizacyjnej, która jest fragmentem jego albumu pt. „Ojciec Św. na Sądeckiej Ziemi” (Nowy Sącz 2000). Można również zobaczyć obrazy przedstawiające Ojca Świętego i św. Kingę jak i wyroby twórczości artystycznej. Jednym z ciekawszych eksponatów jest prorocza płaskorzeźba Franciszka Palki z Paszyna k. Nowego Sącza zatytułowana: „Święci Diecezji Tarnowskiej”. W Muzeum znajduje się sporo pamiątek po Janie Pawle II, m.in. ekwipunek i odzież turystyczna, pamiątki z wizyt apostolskich,  medale wybite z okazji Pielgrzymek Apostolskich, świeczniki wyrzeźbione w bryłach solnych, pierwsza Piusa Ojca Świętego i wiele innych, w części eksponaty są dostępne do podglądnięcia w internecie:  Galeria Muzeum Jana Pawła II.

Stary Sącz, ul. Papieska 10, Tel. 18-446-14-39, e-mail: centrum@stary.sacz.pl , www.opoka.sacz.pl
forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online