Źródełko i Kaplica Św. Kingi

Cudowne źródełko i Kaplica Św Kingi

Źródełko św. Kingi znane jest ze swej cudownej mocy od kilkuset lat. Istnieje wiele dziesiątków opisów uzdrowień za sprawą tej właśnie wody. W czasie procesu kanonizacyjnego św. Kingi watykańska Kongregacja ds. Świętych uznała za cud uzdrowienie prof. Mariana Starczewskiego. Ten wybitny chemik, wykładowca na Politechnice Śląskiej i Warszawskiej, który pochodził ze Starego Sącza został wyleczony z pomocą cudownej wody z silnego ropnego zapalenia wyrostka robaczkowego. Nie może dziwić wielkie zainteresowanie małym ciekiem wodnym o tak bogatej historii i cudownych właściwościach. Cudowne źródełko dostępne dla zwiedzających znajduje się nieopodal murów klasztoru (na dobrze oznakowanym trakcie św. Kingi) i jest obecnie ujęte w schludna kamienną obudowę i metalową rurkę. W nieograniczonych zasobach internetu, na platformie radio aporee, można znaleźć nagranie szumu cudownej wody ze źródełka św. Kingi w Starym Sączu.

ŹródełkoTuż obok, ale nieco niżej niż źródełko znajduje się kaplica św. Kingi, powstała w 1779 roku na miejscu starszej, która uległa zniszczeniu. Przez kratę wypatrzymy może barokową rzeźbę św. Kingi trzymającej na dłoni klasztor i dwa aniołki z XVIII wieku, które trudno jednak dostrzec w półmroku kaplicy. Miłe otoczenie ogrodów i zadrzewionej skarpy sprawia, że z przyjemnością spędzimy tu kilkanaście minut na odpoczynku i uporządkowaniu inspirujących widoków. Odpoczynek na szerokich drewnianych ławach i łyk wody ze źródełka z pewnością zadziałają leczniczo.

Legenda o lasce św. Kingi, która to laska zatknięta w ziemię przez jedną noc rozrosła się w pokaźne drzewo lipowe wiąże się też z inna legenda o tak zwanym „Źródełku św. Kingi”. Zgodnie z treścią legendy o lasce pod wyrosłą lipą św. Kinga poleciła wykopać studzienkę, której woda okazała się cudowną. Przy tej przepływającej wodzie stale gromadziły się tłumy wiernych z Sącza i okolic, pielgrzymów przybywających na doroczne odpusty w klasztornym kościele. Wierni byli głęboko przekonani o leczniczej skuteczności tej wody. Wzywając wstawiennictwa św. Kingi obmywali wodą ze źródełka chore części swoich ciał, a zwłaszcza oczy. Wielu świadków przesłuchanych w procesach beatyfikacyjnych i procesie kanonizacyjnym zeznawało pod przysięgą, że po obmyciu się wodą z tego źródełka sami odzyskiwali zdrowie, albo byli świadkami jak inni doznawali uzdrowienia. Wieść o cudownym źródełku rozchodziła się po całej ziemi sądeckiej, a nawet po całej Polsce i poza granice kraju. Dlatego też każdy pielgrzym przybywający do grobu św. Kingi uważał za swój obowiązek nawiedzenie także źródełka, obmycia się wodą po zbolałej części ciała, obmycia chorych oczu lub obmycia się w celu podtrzymania posiadanego zdrowia. Jako cudowne lekarstwo na rozmaitego rodzaju dolegliwości zabierali pielgrzymi ze sobą wodę z tego źródełka. (źródło: http://www.klaryski.stary.sacz.pl)
forex forum śmieszne animowane gify czy warto? caly film online seriale online